Suoraan sisältöön
EN / FI

Palvelut


Jyväskylän kaupungin elinkeinoyksikkö tarjoaa palveluita yritysten neuvontaan, kansainvälistymiseen ja liiketoiminnan laajentamiseen. Lisäksi tarjoamme apua yrityksille tontti- ja maankäyttöasioissa. Sijoittumispalvelut auttaa Keski-Suomen ulkopuolelta liiketoimintaansa Jyväskylään laajentavia yrityksiä käynnistämään toiminnan onnistuneesti kaupungissa.

Elinkeinoyksikkö vastaa strategisista kaupunkikehityshankkeista Kankaasta, Hippoksesta, Kukkulata ja Kaupunkikeskustan kehittämisestä. Toimimme osana laajoja verkostoja #tekosysteemi-hengessä. Yksikkö vastaa myös kaupungin elinkeinomarkkinoinnista.

Yritysneuvonta, kansainvälistyminen ja hanketoiminta


Yksikön sijaintipaikka on väliaikaisesti Woimala Business Park, 2. krs, Sepänkatu 4, 40100 Jyväskylä.

Ota yhteyttä yritysneuvonnan asiantuntijoihin:

Risto Kovala, yrityspalvelupäällikkö ja tiimin vetäjä p. 050 365 0012, risto.kovala[at]jkl.fi

Pasi Laukkanen, yritysneuvoja p. 040 738 8792, pasi.laukkanen[at]jkl.fi

Heikki Kinnunen, yritysneuvoja p. 040 553 8019, heikki.kinnunen[at]jkl.fi

Tiina Järvelin, kansainvälistymiskoordinaattori p. 050 565 9597, tiina.jarvelin[at]jkl.fi

Tuomas Roininen, projektipäällikkö ja Startup-valmentaja, Jyväskylän Yritystehdas ja Ideasta kasvuun -hanke, p. 050 521 9751, tuomas.roininen[at]jkl.fi

Jonna Harper, verkostokoordinaattori, p. 040 567 8876, jonna.harper[at]jkl.fi


Kohti älykästä yritysympäristöä (KÄY) -projekti

KÄY-projektissa kootaan yritysryhmiä, joiden avulla yritykset löytävät yhdessä uusia liiketoimintamalleja ja tapoja tuottaa arvoa asiakkaille. KÄY-projektista vastaa:

Maria Hyppönen, projektipäällikkö, p. 040-844 5480, maria.hypponen[at]jkl.fi


Laajenna Jyväskylään – sijoittumispalvelut auttaa

Jyväskylän kaupunki tarjoaa maksuttoman sijoittumispalvelun, joka sisältää ”avaimet käteen” -paketin yrityksen sijoittumiseksi Jyväskylään. Laadimme yhdessä sijoittumissuunnitelman, kartoitamme toimitila- ja tonttivaihtoehdot, etsimme sopivat yhteistyökumppanit alueelta sekä selvitämme henkilökunnan saatavuuden. Ota rohkeasti yhteyttä, niin etsimme yrityksellesi sopivimmat vaihtoehdot Jyväskylässä.

Sijoittumispalvelut tarjoaa seuraavan kokonaisuuden Keski-Suomen ulkopuolelta toimintaansa laajentaville yrityksille

Sijoittumispalveluiden kuvaus

• Sijoittumispalvelujen esite: Laajenna liiketoimintaasi Jyväskylään - Me autamme sinua!

Ota yhteyttä, autamme mielellämme!

Harri Heinänen

Yritysten sijoittuminen ja asiakaskontaktit

sijoittumispalvelujen johtaja Harri Heinänen, p. 014 266 7136, harri.heinanen[at]jkl.fi

Toimitilat

Vapaita toimitiloja voit tarkastella täältä.


Tekosysteemi, elinkeinomarkkinointi ja erityishankkeet

Yksikkö vastaa strategisista kaupunkikehittämisalustoista Kankaasta, Hippoksesta, Kukkulasta ja Kaupunkikeskustan kehittämisestä. Kaupungin elinkeinoyksikkö toimii aktiivisesti osana verkostoja #tekosysteemi –hengessä ja luo näin uusia mahdollisuuksia yrityksille ja toimijoille niin kotimaassa kuin ulkomailla. Kaupunkikehityshankkeet toimivat alustoina kehittää käyttäjälähtöistä uutta liiketoimintaa ja hyödyntää uusia arvoverkostoja. Älykkyys, digitaalisuus ja resurssiviisaus ovat kantavia teemoja hankkeissa.

Ota yhteyttä:

Yksikön sijaintipaikka on väliaikaisesti Woimala Business Park, 2. krs, Sepänkatu 4, 40100 Jyväskylä

Tanja Oksa, verkostopäällikkö ja tiimin vetäjä, p. 050-312 5358, tanja.oksa[at]jkl.fi

Suvi Vuojolainen, markkinointipäällikkö, p. 050-311 8820, suvi.vuojolainen[at]jkl.fi

Taija Lappeteläinen, markkinointikoordinaattori, p. 040-523 9321, taija.lappetelainen[at]jkl.fi (sijainti: Innova 2, Crazy town, Lutakonaukio 7)

Raisa Nerg, markkinointiassistentti, p. 050-322 9082, raisa.nerg[at]jkl.fi

Mika Kataikko, projektipäällikkö, Smart City Kangas ja FDI, p. 050-526 8622, mika.kataikko[at]jkl.fi

Kangas

Kankaan kehittäjät sijaitsevat Kankaalla Kympinkatu 3:ssa.

Ora Nuutinen, projektipäällikkö, Kangas, p. 0401955534, ora.nuutinen[at]jkl.fi

Anu Hakala, projektipäällikkö, Kangas, p. 050-581 3683, anu.hakala[at]jkl.fi

Ulla-Maija Valtonen, kiinteistömanageri, Kangas, p. 050-527 6703, ulla-maija.valtonen[at]jkl.fi

Hippos ja Kukkula

Kari Halinen, projektipäällikkö, Hippos2020 ja Kukkulan kehittäminen, p. 050-573 7034, kari.halinen[at]jkl.fi (sijainti: Hippos2020-toimisto, Turbiinitalo, Piippukatu 3)

Hyvinvoinnista elinvoimaa -hanke

Hyvinvoinnista elinvoimaa -hankkeen tavoitteena on vauhdittaa uusia kumppanuuksia ja yhteistyömalleja sote-alalla, mahdollistaen uusia ihmislähtöisiä palveluinnovaatioita. Lisätietoja hankkeesta löydät tästä.

Piija Äijänen, projektipäällikkö, p. 040-573 0266, piija.aijanen[at]jkl.fi (sijainti: Woimala Business Park)

Yritystontit

Yritystontteihin liittyvissä asioissa sinua auttaa
Paula Hartman, projektipäällikkö, Kaupunkisuunnittelu ja maankäyttö - Tontit ja maanhallinta, p. 014 266 1376, paula.hartman[atjkl.fi

Yritysten lupa-asiat

Lupa-asioissa sinua auttaa
Anne Heikkinen, palveluesimies, p. 014 266 5022, anne.heikkinen[atjkl.fi
Palvelupiste Hannikainen, p. 014 266 5025

Startupit ja yrityksen perustaminen (Jyväskylän Yritystehdas)

Jyväskylän startup-toiminnasta ja yrityksen perustamisneuvonnasta vastaa Jyväskylän Yritystehdas.

Verkostot

Yrittäjien verkostoja kutovat muun muassa:

  • BusinessJKL
  • #businessjkl #tekosysteemi
    BusinessJyväskylä
  • Jyväskylän kaupungin elinkeinoyksikkö
  • Voimala Business Park, Sepänkatu 4, 40100 Jyväskylä
  • Postiosoite: PL 233, 40101 Jyväskylä
  • Laskutusosoite: PL 186, 00026 BASWARE
  • Ota yhteyttä

Copyright © Jyväskylän kaupunki 2017 Sivun alkuun