Suoraan sisältöön
Business Jyväskylä » Palvelut

palvelut kuva

Palvelut

Jyväskylän kaupungin elinkeinoyksikkö tarjoaa palveluita yritysten neuvontaan, kansainvälistymiseen ja liiketoiminnan laajentamiseen. Lisäksi tarjoamme apua yrityksille tontti- ja maankäyttöasioissa. Sijoittumispalvelut auttaa Keski-Suomen ulkopuolelta liiketoimintaansa Jyväskylään laajentavia yrityksiä käynnistämään toiminnan onnistuneesti kaupungissa.

Elinkeinoyksikkö vastaa strategisista kaupunkikehityshankkeista Kankaasta, Hippoksesta, Kukkulata ja Kaupunkikeskustan kehittämisestä. Toimimme osana laajoja verkostoja #tekosysteemi-hengessä. Yksikkö vastaa myös kaupungin elinkeinomarkkinoinnista.

Yritysneuvonta, kansainvälistyminen ja hanketoiminta

Ota yhteyttä yritysneuvonnan asiantuntijoihin:

  • Risto Kovala, yrityspalvelupäällikkö ja tiimin vetäjä p. 050 365 0012, risto.kovala[at]jkl.fi
  • Pasi Laukkanen, yritysneuvoja p. 040 738 8792, pasi.laukkanen[at]jkl.fi
  • Heikki Kinnunen, yritysneuvoja p. 040 553 8019, heikki.kinnunen[at]jkl.fi
  • Tiina Järvelin, kansainvälistymiskoordinaattori p. 050 565 9597, tiina.jarvelin[at]jkl.fi
  • Tuomas Roininen, projektipäällikkö, startup-valmentaja, Jyväskylän Yritystehdas, Ideasta kasvuun -hanke, p. 050 521 9751, tuomas.roininen[at]jkl.fi
  • Jonna Harper, verkostokoordinaattori, p. 040 567 8876, jonna.harper[at]jkl.fi

Yksikön sijaintipaikka on Woimala Business Park, 2. krs, Sepänkatu 4, 40100 Jyväskylä

Kohti älykästä yritysympäristöä (KÄY) -hanke

KÄY-projektissa kootaan yritysryhmiä, joiden avulla yritykset löytävät yhdessä uusia liiketoimintamalleja ja tapoja tuottaa arvoa asiakkaille.
KÄY-projektista vastaa: Maria Hyppönen, projektipäällikkö, p. 040-844 5480, maria.hypponen[at]jkl.fi

Hyvinvoinnista elinvoimaa -hanke

Hyvinvoinnista elinvoimaa -hankkeen tavoitteena on vauhdittaa uusia kumppanuuksia ja yhteistyömalleja sote-alalla, mahdollistaen uusia ihmislähtöisiä palveluinnovaatioita. Lisätietoja hankkeesta löydät tästä.
Hyvinvoinnista elinvoimaa -hankkeesta vastaa: Piija Äijänen, projektipäällikkö, p. 040-573 0266, piija.aijanen[at]jkl.fi

Laajenna Jyväskylään – sijoittumispalvelut auttaa

Jyväskylän kaupunki tarjoaa maksuttoman sijoittumispalvelun, joka sisältää ”avaimet käteen” -paketin yrityksen sijoittumiseksi Jyväskylään.
Sijoisttumispalveuluissamme auttaa: Harri Heinänen, johtaja, sijoittumispalvelut, p. 040 064 3298, harri.heinanen[at]jkl.fi

Tekosysteemi, elinkeinomarkkinointi ja erityishankkeet

Yksikkö vastaa strategisista kaupunkikehittämisalustoista Kankaasta, Hippoksesta, Kukkulasta ja Kaupunkikeskustan kehittämisestä. Kaupungin elinkeinoyksikkö toimii aktiivisesti osana verkostoja #tekosysteemi –hengessä ja luo näin uusia mahdollisuuksia yrityksille ja toimijoille niin kotimaassa kuin ulkomailla. Kaupunkikehityshankkeet toimivat alustoina kehittää käyttäjälähtöistä uutta liiketoimintaa ja hyödyntää uusia arvoverkostoja. Älykkyys, digitaalisuus ja resurssiviisaus ovat kantavia teemoja hankkeissa.

Ota yhteyttä:

  • Tanja Oksa, verkostopäällikkö ja tiimin vetäjä, p. 050-312 5358, tanja.oksa[at]jkl.fi
  • Suvi Vuojolainen, markkinointipäällikkö, p. 050-311 8820, suvi.vuojolainen[at]jkl.fi
  • Taija Lappeteläinen, markkinointikoordinaattori, p. 040-523 9321, taija.lappetelainen[at]jkl.fi (sijainti: Innova 2, Crazy town, Lutakonaukio 7)
  • Raisa Nerg, markkinointiassistentti, p. 050-322 9082, raisa.nerg[at]jkl.fi
  • Mika Kataikko, projektipäällikkö, Smart City Kangas ja FDI, p. 050-526 8622, mika.kataikko[at]jkl.fi

Yksikön sijaintipaikka on väliaikaisesti Woimala Business Park, 2. krs, Sepänkatu 4, 40100 Jyväskylä

Kangas

  • Ora Nuutinen, projektipäällikkö, Kangas, p. 0401955534, ora.nuutinen[at]jkl.fi
  • Anu Hakala, projektipäällikkö, Kangas, p. 050-581 3683, anu.hakala[at]jkl.fi
  • Ulla-Maija Valtonen, kiinteistömanageri, Kangas, p. 050-527 6703, ulla-maija.valtonen[at]jkl.fi

Hippos ja Kukkula

Kari Halinen, projektipäällikkö, Hippos2020 ja Kukkulan kehittäminen, p. 050-573 7034, kari.halinen[at]jkl.fi
Sijainti: Hippos2020-toimisto, Turbiinitalo, Piippukatu 3

Yritystontit

Yritystontteihin liittyvissä asioissa sinua auttaa:
Paula Hartman, projektipäällikkö, Kaupunkisuunnittelu ja maankäyttö - Tontit ja maanhallinta, p. 014 266 1376, paula.hartman[atjkl.fi

Yritysten lupa-asiat

Lupa-asioissa sinua auttaa
Anne Heikkinen, palveluesimies, p. 014 266 5022, anne.heikkinen[atjkl.fi
Palvelupiste Hannikainen, p. 014 266 5025

Startupit ja yrityksen perustaminen

Keski-Suomen Uusyrityskeskus tarjoaa asiantuntevaa ja luottamuksellista neuvontaa ja valmennusta yrityksen perustamiseen. Kun yritysideasi on kirkastunut ja sinulla on jo alustava suunnitelma liiketoiminnan järjestämisestä, kannattaa varata ajoissa aika tapaamiseen Uusyrityskeskuksen yritysneuvojan kanssa.

Uusyrityskeskus auttaa sinua tarkistamaan laskelmat ja viimeistelemään liiketoimintasuunnitelmasi, sekä opastamme käytännön perustamistoimissa. Uusyrityskeskuksen perustamisneuvonta on maksutonta. Neuvonnasta saat apua ja tietoutta myös starttirahaan liittyvissä asioissa.

Uusyrityskeskuksen toiminta on osa Jyväskylän Yritystehdasta.

Yrityksen perustamispalvelut, Keski-Suomen Uusyrityskeskus

  • Sakari Oikarinen, toimitusjohtaja
  • Ilona Ukkonen, yritysneuvoja
  • Eija Broman, yritysneuvoja
  • Hanna Ojanperä, yritysneuvoja

Uusyrityskeskuksen sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@ksuyk.fi.
Ajanvaraus ja yhteydenotot arkisin klo 9-14 puhelimitse 010 2740 230 tai sähköpostitse piia.grekula(at)ksuyk.fi.

Verkostot

Yrittäjien verkostoja Jyväskylässä rakentavat muun muassa:

  • BusinessJyväskylä
  • #businessjkl #tekosysteemi
    BusinessJyväskylä
  • Jyväskylän kaupungin elinkeinoyksikkö
  • Voimala Business Park, Sepänkatu 4, 40100 Jyväskylä
  • Postiosoite: PL 233, 40101 Jyväskylä
  • Laskutusosoite: PL 186, 00026 BASWARE
  • Ota yhteyttä

Copyright © Jyväskylän kaupunki 2017 Sivun alkuun